II. Jak zbudowano miasto Poznań?

Pracujecie w oparciu o tekst: "Legenda o powstaniu Poznania".

Zadania:

  1. Znajdźcie tekst legendy. 
  2. Umieśćcie w Internecie zdjęcia z najstarszych części Poznania (Ostrów Tumski, Stary Rynek, mur obronny), zwłaszcza tych, o których wspomina legenda. 
  3. Wyszukajcie w Internecie lub w bibliotece fakty, zdjęcia, dokumenty dotyczące założenia miasta. Umieśćcie na blogu wyniki Waszej pracy razem ze szkicami, rysunkami.
    Koniecznie sporządźcie bibliografię (wykaz autorów, tytułów z których korzystaliście, także adresy stron internetowych) o pomoc poproście nauczyciela. 
  4. Zaznaczcie na mapie współczesnego Poznania odnalezione miejsca, zdjęcie mapy umieśćcie na blogu.

 

Realizacja zadań:  

 Tekst legendy: 

W pradawnych czasach na polskiej ziemi żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Pewnego razu postanowili, że rozjadą się na różne strony, aby poznać obce kraje. Ustalili, że kiedy osiągną już wiek dojrzały spotkają się znowu. Jak postanowili tak zrobili. Mijały lata. Lech trafił do krainy porośniętej gęstym lasem. Założył tam swój gród, który nazwał Gniezdnem. Pewnej jesieni wyruszył na łowy, aby przygotować zapasy na nadciągającą zimę.
Wyprawa udała się znakomicie, wojowie wracali do swoich siedzib z wozami wyładowanymi zwierzyną. W pewnym momencie usłyszeli w borze dźwięk rogu i tętent koni. Kto jeszcze może polować w książęcych lasach? Drużyna Lecha ustawiła się w szyku bojowym, z łukami gotowymi do strzału. Na polanę wyjechała gromada nikomu nieznanych wojowników. Przybysze wyglądali groźnie, brodaci, uzbrojeni.
Drużyna Lecha już chwyciła za broń, kiedy książę krzyknął radośnie: -Poznaję! Poznaję! Czech! Rus! Bracia moi kochani! Zapanowała ogólna radość. Rozpalono nad rzeką ogniska, rozłożono obozowiska i długo w noc bracia toczyli opowieści. Aby uczcić to niezwykłe spotkanie po latach, postanowiono w tym miejscu założyć gród i nazwać go Poznan .

 http://regionwielkopolska.pl/kultura-ludowa/legendy/poznanlegenda-o-zalozeniu-poznania.html

Mapy:

  1. Ratusz 
  2. Brama Wielka 
  3. Brama Wodna
  4. Brama Wroniecka
  5. Brama Wrocławska 
  6. Zamek Przemysła
  7. Ostrów Tumski 
  8. Katedra
  9. Mur Obronny
  10. Brama Poznania

Uczymy się o założeniu miasta Poznania:
Lekcja muzealna